Najlepsze dzielnice Krakowa

Najlepsze dzielnice Krakowa

Kraków – dawna stolica Polski, miasto królów przesiąknięte historycznym dziedzictwem, bogate w turystyczne atrakcje, a przy tym prężnie rozwijający się ośrodek miejski i akademicki, umożliwiający komfortowe życie na wysokim poziomie. Niewątpliwie wszystko to sprawia, że z roku na rok przybywa osób chcących kupić dla siebie nieruchomość w stolicy Małopolski, stanowiącej drugi największy rynek nieruchomości w naszym kraju.

Jeśli Ty także rozważasz tego typu zakup i chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się, która z osiemnastu dzielnic Krakowa mogłaby spełnić Twoje oczekiwania – zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.

WOLA JUSTOWSKA, czyli prestiż

Od lat za najbardziej luksusową i prestiżową dzielnicę Krakowa uznaje się leżącą w zachodniej części miasta Wolę Justowską. Bez wątpienia ogromny wpływ na jej renomę ma bliska odległość od centrum przy jednoczesnym zachowaniu wrażenia spokojnej, zielonej oazy. Rozległe, niezabudowane tereny, jak chociażby Park Decjusza, Las Wolski, Kopiec Kościuszki, Błonia czy Ogród Zoologiczny, umożliwiają odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Na korzyść przemawia także szybki i łatwy dostęp do obwodnicy miasta oraz lotniska w Balicach. Swój niepowtarzalny klimat Wola Justowska zawdzięcza również historycznej zabudowie, na którą składają się liczne przedwojenne wille, od pokoleń zamieszkiwane przez znane, krakowskie rody. Ponoć to tutaj można znaleźć najlepszych sąsiadów w mieście… Powstają tu także nowe rezydencje oraz apartamentowce o niebanalnej architekturze, dzięki czemu zwolennicy nowoczesnej zabudowy na pewno znajdą coś dla siebie.

DĘBNIKI, czyli rozwój

Jedną z prężnie rozwijających się krakowskich dzielnic są Dębniki, położone na południowym brzegu Wisły. Odznaczają się dobrze rozwiniętą infrastrukturą komercyjną i oświatową, a także dogodnymi połączeniami tramwajowymi z centrum miasta. Przy tym umożliwiają odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, dzięki obszernym terenom zielonym – Zakrzówek, Park Skałki Twardowskiego, Łąki Pychowickie.

Na mieszkanie tutaj decydują się zarówno osoby studiujące i pracujące na Kampusie UJ, pracownicy międzynarodowych korporacji z tzw. Krakowskiego Parku Technologicznego, jak i rodziny z dziećmi, chcące mieć łatwy dostęp do atrakcyjnych tras spacerowych.

Coraz więcej deweloperów dostrzega potencjał tej dzielnicy, na skutek czego powstają tu nowe inwestycje, które nie czekają długo na przyszłych mieszkańców. Plusem tej lokalizacji jest stosunkowo szybki dojazd do centrum, a także bliskość zjazdu do autostrady A4, co sprawia, że osiedla na Dębnikach są popularne także wśród osób pracujących na co dzień poza krakowską aglomeracją.

BRONOWICE, czyli dobra komunikacja

Z roku na rok coraz bardziej popularną dzielnicą wśród osób decydujących się na zmianę miejsca zamieszkania są Bronowice, położone na północny zachód od Starego Miasta. Charakterystycznym punktem historycznym jest tutaj tzw. Rydlówka, czyli dworek rozsławiony dzięki dramatowi Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Jednak to nie historia przyciąga nowych mieszkańców – głównym powodem jest dobry dojazd do wielu krakowskich uczelni (Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Uniwersytet Ekonomiczny) oraz biurowców (na przykład Bronowice Business Center, Principio, Galileo), a także intensywny rozrost i rozwój dzielnicy. Na plus przemawia również niedaleka odległość od lotniska w Balicach oraz szybki i łatwy dostęp do autostrady A4.

NOWA HUTA, czyli uporządkowana autonomia

Niegdyś autonomiczne miasto, dziś – jedna z dzielnic Krakowa. O wyjątkowości tego miejsca decyduje jego szczegółowo przemyślana zabudowa (dotyczy to w głównej mierze najstarszej części Nowej Huty), oparta na regularnym planie, z rozsądnie usytuowanymi ulicami i placami. Mieszkańcy Nowej Huty dumnie i zdecydowanie podkreślają jej samowystarczalność.

Przez długi czas uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych krakowskich dzielnic, obecnie staje się coraz bardziej popularna wśród osób zainteresowanych kupnem własnego mieszkania. W dużej mierze decydują o tym bardzo dobre połączenia tramwajowe i autobusowe z pozostałymi dzielnicami (zwłaszcza z centrum), liczne sklepy oraz placówki oświatowo-kulturalne i edukacyjne, atrakcyjne ceny za metr kwadratowy, a także – rzadko kiedy spotykana w dzisiejszych czasach – przestrzeń pomiędzy budynkami, dzięki której z okien rozpościerają się widoki na drzewa zamiast na sąsiadów.

Wśród młodych osób mieszkanie w Nowej Hucie staje się ostatnio wręcz modne ze względu na specyficzny, PRL-owski klimat, a można spodziewać się, że w najbliższym czasie zainteresowanie tą dzielnicą wzrośnie jeszcze bardziej, w związku z wyróżnieniem jej na początku 2020 roku przez brytyjski dziennik The Guardian, jako jedną z 10 najlepszych dzielnic europejskich miast.

CZYŻYNY, czyli bezpieczeństwo

Statystyki pokazują, że jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa są Czyżyny, dlatego też nie dziwi fakt, iż jest to miejsce często wybierane przez rodziny z dziećmi. Cisza i spokój, niskie ceny, a także dobrze rozwinięta komunikacja przyciągają coraz liczniejszych mieszkańców. Na korzyść przemawia dostęp do centrów rozrywki i rekreacji, liczne, dobrze zorganizowane przestrzenie wspólne, jak boiska i place zabaw, duża ilość żłobków, przedszkoli i szkół oraz tereny zielone.

Mieszkańcy tej dzielnicy chętnie odpoczywają w Parku Lotników Polskich, spacerują po Łąkach Nowohuckich lub odpoczywają nad Zalewem Nowohuckim. Licznie uczestniczą też w wydarzeniach organizowanych na terenie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena.

STARE MIASTO, STARE PODGÓRZE I STARE DĘBNIKI, czyli w centrum i z klimatem

Jeżeli zależy Ci na tym, by zamieszkać w takim miejscu Krakowa, w którym praktycznie na każdym kroku można dostrzec historię i wyjątkową atmosferę miasta, to koniecznie przyjrzyj się uważniej najstarszym dzielnicom, czyli Staremu Miastu, Grzegórzkom, Starym Dębnikom czy Staremu Podgórzu.

Wypełnione starymi, klimatycznymi kamienicami, klasztorami, kościołami, pomnikami i innymi zabytkami, odznaczają się także wysoko rozwiniętą infrastrukturą usługowo-handlową, jak również wachlarzem organizowanych mniejszych lub większych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, pozwalających w pełni poczuć atmosferę miasta. Niestety należy liczyć się z tym, że za tak wyjątkowe otoczenie trzeba wyjątkowo dużo zapłacić, jeśli chce się mieszkać w pobliżu.

Podsumowując – dzielnice Krakowa różnią się między sobą pod wieloma względami, jednak bez wątpienia w każdej z nich znajdziesz wszystko to, co niezbędne do codziennego życia, pracy i wypoczynku. Wybór zależy od tego, jakie są Twoje priorytety, a także… jakim budżetem dysponujesz. Należy pamiętać, że im bliżej centrum miasta, tym ceny nieruchomości są coraz wyższe, choć oczywiście zawsze warto szukać okazji, gdyż i takie się zdarzają.