Najlepsze miejsca do mieszkania w północnym Krakowie

Najlepsze miejsca do mieszkania w północnym Krakowie

Choć każda z dzielnic ma zazwyczaj tylu zwolenników, co przeciwników, to są miejsca na mapie Krakowa, które odznaczają się wyjątkową popularnością wśród osób szukających nowego miejsca do życia. Zaliczają się do nich także te usytuowane na północy stolicy Małopolski, gdzie zamieszkać można zarówno na nowoczesnych, funkcjonalnych osiedlach, jak i w klimatycznych, bardziej wiekowych kamienicach.

Jeżeli szukasz nieruchomości w bliskiej odległości od centrum, z dobrą komunikacją i łatwym dostępem do instytucji publicznych, placówek edukacyjnych, terenów zielonych czy punktów handlowo-usługowych, zachęcamy do lektury poniższego tekstu, który może okazać się pomocny podczas podejmowania przez Ciebie decyzji o wyborze nowego miejsca zamieszkania.

KROWODRZA

Leżąca w północno-zachodniej części miasta, zamieszkiwana głównie przez osoby starsze, ceniące sobie stosunkowy – jak na bliską okolicę centrum – spokój i ciszę, rozbudowaną infrastrukturę oraz dostęp do ośrodków opieki zdrowotnej. Sporą część mieszkańców Krowodrzy stanowią też studenci, głównie ze względu na bliskość kilku dużych uczelni. Mimo tego, że nie jest to obszerna dzielnica, można znaleźć tutaj sporo terenów zielonych, umożliwiających odpoczynek po ciężkim dniu pracy bądź nauki.

Najpopularniejszym wśród mieszkańców jest Park Krakowski im. Marka Grechuty, który nie tak dawno został odnowiony i odświeżony, co spotkało się z ogólnym uznaniem osób przychodzących do parku, by przypilnować bawiące się na placu zabaw pociechy bądź nakarmić pływające po stawie kaczki. Poza tym w Krowodrzy znaleźć można kilka innych, dających ukojenie, zielonych skwerów i mini-parków, a nawet wybieg dla psów. Dzięki temu, że nie jest to dzielnica odwiedzana często przez turystów, można cieszyć się tu większą prywatnością i spokojem.

Bardzo dobrze funkcjonująca komunikacja miejska (liczne linie autobusowe i tramwajowe), bliskość ścisłego centrum, rozbudowana infrastruktura usługowo-handlowa, jak również możliwość wyboru mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i deweloperskiego, sprawiają, że Krowodrza stała się ostatnio coraz chętniej wybieranym miejscem do życia. Szczęśliwcy, którym uda się zamieszkać na najwyższych kondygnacjach budynków mogą się napawać pięknym widokiem na zabytkową część miasta.

BRONOWICE

Bronowice to jedna z popularniejszych dzielnic Krakowa, wybierana głównie przez osoby szukające odpoczynku od miejskiego zgiełku i jednocześnie chcące zamieszkać w niedalekiej odległości od pulsującego życiem serca miasta. Atutem tej lokalizacji jest łatwy i szybki dojazd do centrum przy jednoczesnym zachowaniu cech charakterystycznych dla przedmieścia, wpływających na komfort codziennego życia mieszkańców.

Poza licznymi skwerami, siłowniami na świeżym powietrzu i placami zabaw dla najmłodszych, znajdziemy tu także park Młynówka Królewska, do którego można wybrać się na spacer po ciężkim dniu pracy. Stosunkowo dość łatwo i szybko można dostać się z Bronowic również do Ogrodu Zoologicznego, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego czy – nieco dalej – do Ojcowskiego Parku Krajobrazowego.

Realizowane są tutaj nowe inwestycje mieszkaniowe – obok domów jednorodzinnych i mieszkań w starszych blokach, wciąż powstają nowoczesne apartamentowce, przyciągające potencjalnych mieszkańców wysokim standardem wykończenia. Dzielnica stale się rozrasta, w wyniku czego systematycznie wprowadzane są udogodnienia komunikacyjne. Liczne lokalne sklepy i punkty usługowe, szybki i łatwy dostęp do dużej galerii handlowej, bliskość krakowskich uczelni i terenów rekreacyjnych, bogata sieć placówek opiekuńczych i edukacyjnych, wysokie bezpieczeństwo oraz świetna komunikacja miejska – to zalety podkreślane przez mieszkańców dzielnicy.

PRĄDNIK BIAŁY

Prądnik – całkiem niesłusznie – jest dzielnicą nieco niedocenianą. Swoją uwagę powinny skierować na niego zwłaszcza rodziny z dziećmi. Z pewnością atutem tej lokalizacji jest dostęp do parków: Krowoderskiego, Wyspiańskiego oraz Kościuszki, na terenie którego usytuowany jest Dworek Białoprądnicki, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Prądnik Biały to także dobrze zagospodarowane obrzeża osiedli, odznaczające się zadbaną zielenią.

Na terenie dzielnicy znajduje się pętla tramwajowa Krowodrza Górka, dzięki której komunikacja z innymi rejonami miasta jest naprawdę szybka i łatwa. Ruch samochodowy usprawnić ma północna obwodnica, której oddanie do użytku jest zaplanowane na 2023 rok. Do charakterystycznych punktów tej dzielnicy należy także duże miejskie targowisko, czyli Plac Imbramowski, cieszący się popularnością wśród wszystkich mieszkańców Krakowa. Prądnik Biały to doskonała lokalizacja dla osób chcących zamieszkać z dala od turystycznej części miasta, a przy tym wciąż niedaleko jego centrum. Dzielnica ta zaspokoi potrzeby dnia codziennego oraz zapewni możliwość odpoczynku – również aktywnego.

Infrastruktura wciąż jest rozbudowywana – szybki tramwaj, północna obwodnica oraz modernizacja al. 29 listopada, bez wątpienia sprawią, że w niedługim czasie życie tutaj będzie bardziej komfortowe. Znacząco podwyższy to rangę Prądnika Białego, który wciąż nie jest do końca popularnym wyborem wśród osób kupujących mieszkania w Krakowie.