Najlepsze miejsca do mieszkania w południowym Krakowie

Najlepsze miejsca do mieszkania w południowym Krakowie

Często zakup mieszkania jest decyzją na całe życie. W jej podejmowaniu ogromną rolę odgrywają indywidualne upodobania, predyspozycje finansowe, a także miejsce pracy, od którego nierzadko uzależniony jest ostateczny wybór odpowiedniej dzielnicy. Jedno jest pewne – zanim zdecydujesz się na obejrzenie konkretnych ofert, przyjrzyj się najpierw bliżej ich lokalizacji na mapie Krakowa.

Może się okazać, że ze względu na mało rozwiniętą komunikację miejską bądź mocno zabudowaną przestrzeń, Twoje codzienne życie stanie się uciążliwe, pomimo przytulnych czterech kątów, kupionych w atrakcyjnej cenie. Jeśli szukasz mieszkania na południu Krakowa, zapoznaj się z dzielnicami, które według nas zasługują na uwagę.

ZABŁOCIE

Jednym z ciekawszych, a zarazem najmodniejszych ostatnio wyborów, jest Zabłocie. Ta przemysłowa dzielnica bardzo szybko się rozwija, niegdysiejsze fabryki sukcesywnie zajmowane są przez nowoczesne budownictwo mieszkalne oraz centra biznesowe, projektowane według współczesnych trendów, a także przez coraz liczniejsze kawiarnie czy restauracje. Kiedyś można było czuć się przytłoczonym szarością tego miejsca. Dzisiaj wzrok przyciągają kwieciste skwery, a także murale, będące wynikiem odbywających się tutaj, coraz częstszych artystycznych spotkań.

Zabłocie jest także ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa – codziennie można spotkać tutaj turystów z całego świata, zmierzających przede wszystkim do otwartego w 2010 roku muzeum, znajdującego się w dawnej fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Na atrakcyjność Zabłocia – poza połączeniem zabytkowej architektury z nowoczesną infrastrukturą – wpływa położenie w niedalekiej odległości od centrum miasta. Dzięki bardzo dobrym połączeniom autobusowym i tramwajowym, łatwo i szybko można dostać się na Stare Miasto bądź Kazimierz, jak również w inne rejony Krakowa, jak Kurdwanów, Ruczaj czy Nowa Huta.

W pobliżu znajdują się także placówki oświatowe, a także tereny zielone, umożliwiające bliski kontakt z naturą. To świetne miejsce do życia nie tylko dla młodych, żyjących w pędzie osób. Dzięki spokojnej okolicy i otaczającym Zabłocie obszarom zieleni, to również bardzo dobra propozycja dla rodzin z dziećmi, które niekoniecznie są przekonane do codziennego mieszkania z dala od centrum.

DĘBNIKI

Jedną z popularniejszych południowych dzielnic Krakowa, w której wciąż przybywa nowych mieszkańców, są Dębniki. To tutaj ma siedzibę jedna z najstarszych uczelni w Polsce – Kampus UJ, który przyciąga zarówno studentów, wynajmujących mieszkania w okolicy, jak i pracowników naukowych, kupujących nieruchomości w pobliżu swojego miejsca pracy. Także międzynarodowe korporacje ściągają w te strony pracowników, którzy wybierają mieszkania na pobliskich osiedlach, by zamiast codziennie marnować czas w korkach, móc spacerem udać się do pracy.

Dębniki wciąż się rozwijają – powstają tu nowe osiedla, a starsze w miarę możliwości się powiększają. Rozbudowana infrastruktura usługowo-handlowa, dostęp do licznych przedszkoli i szkół, a także obszerne tereny zielone w okolicy sprawiają, że na mieszkanie tutaj decydują się także rodziny z dziećmi. Nierzadko kiedy dostęp do parków, lasów, uroczysk czy łąk okazuje się kluczowy dla osób szukających dla siebie wymarzonej nieruchomości.

Na korzyść dzielnicy przemawia szybki dojazd do autostrady A4 oraz sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska. Kilka linii tramwajowych oraz liczne autobusy, umożliwiają dotarcie w każdy rejon miasta w rozsądnym czasie. Z pewnością po ukończeniu budowy Trasy Łagiewnickiej i Pychowickiej, lokalizacja ta stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

SWOSZOWICE

Może nie jest to do końca oczywisty wybór, ale jeśli tylko nie jest dla Ciebie priorytetem mieszkanie w bliskiej odległości od centrum i jednocześnie zależy Ci na dobrym dostępie do zaplecza handlowo-usługowego oraz placówek medycznych i edukacyjnych, a przy tym cenisz sobie ciszę, spokój oraz dużą ilość zieleni, to powinieneś rozważyć zakup swojej wymarzonej nieruchomości w Swoszowicach. Na korzyść tej lokalizacji przemawiają ceny domów i mieszkań, które są konkurencyjnie w stosunku do tych, znajdujących się bliżej centrum miasta.

Największą popularnością w Swoszowicach cieszą się położone w ich północno-zachodniej części Kliny. Na tym obszarze znajdziemy zarówno stylowe posiadłości, jak i nowe inwestycje, umożliwiające mieszkańcom czerpanie radości ze spokojnego, kameralnego, nieco podmiejskiego codziennego stylu życia. Na korzyść Swoszowic przemawia także fakt, iż są one położone bardzo blisko ważnych punktów komunikacyjnych, łączących Kraków z wieloma rejonami Polski. Doceniają to zarówno biznesmeni, którzy często wyjeżdżają w delegację, jak i osoby lubiące podróżować. Tereny zielone na obszarze Swoszowic sprzyjają rekreacji i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Popularny jest Park Zdrojowy, przy którym znajduje się jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk, słynące z siarczkowych wód leczniczych.

Mieszkańcy Klinów z kolei chętnie wybierają przestronny Park Maćka i Doroty. Warto odwiedzić także Matematyczny Ogród Krakowian oraz wzgórze Rajsko, na którym znajduje się zabytkowy fort. Swoszowice to idealny wybór dla rodzin z dziećmi oraz seniorów, a także dla osób stroniących od wielkomiejskiego stylu życia, chcących mieszkać z dala od zgiełku miasta. Położenie dzielnicy oraz jej charakterystyczne cechy powodują, iż jest to idealne miejsce na wyciszenie i odpoczynek.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci dokonać satysfakcjonującego wyboru, w zależności od tego czy wolisz mieszkać bliżej centrum, czy cenisz sobie podmiejski, spokojniejszy styl życia. A jeśli interesuje Cię, które z północnych dzielnic Krakowa wydają się nam interesujące – zapraszamy do naszego tekstu „Najlepsze miejsca do mieszkania w północnym Krakowie”.