Pierwszy raz kupuję nieruchomość przewodnik krok po kroku

Planujesz kupić swoje pierwsze mieszkanie i nie wiesz od czego zacząć? A może przerastają Cię formalności z tym związane i nie potrafisz się w tym wszystkim odnaleźć? Jeśli tak – świetnie trafiłeś! W naszym praktycznym przewodniku znajdziesz przydatne informacje, które przybliżą Ci proces bezpiecznego zakupu – od wyboru wymarzonej nieruchomości, przez składanie ewentualnego wniosku o kredyt, po odbiór kluczy do wymarzonego lokum.

Bez względu na to czy kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego czy z pierwotnego, jest kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać. Od czego zaczynamy…?

KROK 1 – określenie finansów i rozeznanie w ofertach
Zawsze zanim coś kupimy, powinniśmy oszacować swój budżet i możliwości finansowe, by najzwyczajniej w świecie dowiedzieć się, czy nas na to stać. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu mieszkania. Należy wziąć pod uwagę wysokość własnych środków, jak i finansowanie kredytem. Jeśli okaże się, że musisz pożyczyć pieniądze od banku, to jest to odpowiedni czas na to, by udać się do doradcy kredytowego celem sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. W tym wszystkim chodzi o to, byś szukał mieszkania zarówno na miarę swoich marzeń, jak i możliwości.

Gdy już określisz swój budżet, musisz skonkretyzować swoje potrzeby i wymagania, co ułatwi Ci proces poszukiwania. Zastanów się jaki metraż będzie dla Ciebie odpowiedni, jaka ekspozycja i rozkład, a także czy zależy Ci na balkonie, miejscu parkingowym, a może na komórce lokatorskiej.

Nie zapominaj, że okolica, w której znajduje się Twoja przyszła nieruchomość, jest równie ważna! Przed lub po obejrzeniu mieszkania koniecznie wybierz się na spacer, by wsłuchać się w otoczenie i dokładnie je poobserwować. Czy infrastruktura usługowo-handlowo jest dla Ciebie wystarczająco rozbudowana, czy satysfakcjonuje Cię dostęp do komunikacji miejskiej – jeśli z niej korzystasz, a jeśli często przemieszczasz się rowerem, to czy ścieżki rowerowe spełniają Twoje oczekiwania? To tylko kilka z wielu ważnych kwestii poza samym mieszkaniem, które na co dzień muszą zdawać test na piątkę!

KROK 2 – wątpliwości, pytania i odpowiedzi
Jesteś po prezentacji kilkunastu mieszkań, które potencjalnie mogłyby zostać Twoim nowym lokum, ale w dalszym ciągu nie potrafisz podjąć konkretnej decyzji? To dość częsta sytuacja, w związku z tym, że zazwyczaj rzeczywistość nie odpowiada w 100% naszym wyobrażeniom o wymarzonych czterech kątach.

W rozstrzygnięciu wszelkich kwestii pomogą Ci pytania, które możesz zadać właścicielowi bądź deweloperowi – w zależności od tego, czy kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego czy z pierwotnego. Poproś właściciela o dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości oraz o numer księgi wieczystej – jeśli została założona. Z formalnych kwestii ważne jest także zaświadczenie o braku zameldowania i o braku zadłużeń wobec spółdzielni, wspólnoty i dostawców mediów. Warto spytać o szacunkowe koszty utrzymania, ostatni remont, stan instalacji, kwestię wyposażenia, jak i o sąsiedztwo oraz okolicę.

Z kolei od dewelopera powinieneś uzyskać prospekt informacyjny, w którym zamieszczony jest plan zagospodarowania działek w okolicy, rozkład poszczególnych mieszkań, informacje o ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych przeciw deweloperowi, a także dane dotyczące zrealizowanych przez niego do tej pory inwestycji. Poproś też o odpis z KRS-u oraz dokumenty poświadczające, że deweloper nie zalega z żadnymi opłatami. Warto również sprawdzić prawo własności gruntów i pozwolenia na budowę.

KROK 3 – budżet
Udało się – wymarzone mieszkanie zostało przez Ciebie znalezione! Jest to zatem moment, w którym wracasz do kwestii finansów. Jeśli mieszkanie ma zostać kupione na kredyt, udaj się do doradcy, który pomoże Ci sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Nie zapominaj przy tym, że konieczny jest wkład własny. Dodatkowo należy do ceny nieruchomości dodać pozostałe koszty związane z zakupem mieszkania, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę notarialną, jak również prowizję dla pośrednika – jeśli zdecydowałeś się skorzystać z jego pomocy.

KROK 4 – umowa przedwstępna i umowa kredytowa
W przypadku, gdy zakup nieruchomości ma być finansowany ze środków pożyczonych przez bank, właściciel będzie musiał poczekać, aż zostanie przyznany Ci kredyt. Najczęściej bank wymaga od kupującego przedłożenia umowy przedwstępnej, podpisanej przez obydwie strony transakcji. Może mieć ona formę cywilnoprawną lub notarialną. Oczywiście w przypadku transakcji gotówkowej umowa przedwstępna nie jest konieczna.

Jeżeli zaś chodzi o kredyt, to jego najbardziej powszechną formą jest kredyt hipoteczny, w którym podstawą zabezpieczenia jest zastaw nieruchomości. Aby go uzyskać potrzebna jest umowa przedwstępna lub prospekt informacyjny – w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, jak również zaświadczenie o zarobkach, odpis z księgi wieczystej oraz dokument świadczący o podstawie nabycia lokalu przez sprzedającego. Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank oznacza, że możesz przejść do następnego kroku.

KROK 6 – formalności związane z zakupem nieruchomości
Nadszedł czas na podpisanie u notariusza umowy kupna-sprzedaży, a następnie – po uruchomieniu kredytu – na sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego (pamiętaj, by spisać liczniki!) oraz odebranie kluczy do swojego nowego mieszkania. Nie zapomnij, że nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona – możesz wybrać ofertę banku lub agenta ubezpieczeniowego. Należy także złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, którego wysokość wynosi 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości – w Twoim imieniu czyni to notariusz, oczywiście za pobraniem odpowiedniej na ten cel kwoty.

KROK NASTĘPNY I NASTĘPNY…
Kolejne kroki, które na Ciebie czekają to przeprowadzenie ewentualnego remontu, aranżacja wnętrz, przeprowadzka i cieszenie się smakiem porannej kawy lub herbaty w ulubionym fotelu. Brzmi wspaniale, nieprawdaż? Zatem do dzieła!

W związku z tym, że proces zakupu nieruchomości jest stosunkowo dość skomplikowany i czasochłonny, najlepszą decyzją będzie zwrócenie się o pomoc w tej kwestii do ekspertów. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces poszukiwania i zakupu. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu i będziesz mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną dopilnowane i prawidłowo zrealizowane.